A Valve 2026. októberi Steam Hardverfelmérése azt mutatja, hogy a PC-játékok piaca visszaállt régi formájába, 16 GB rendszermemóriával és a GeForce RTX 3060-val visszaszerezte az előző hónapban rövid időre elvesztett első helyeket. A megfordulás azt sugallja, hogy a szeptemberi adatok anomáliát okoztak, nem pedig a játékosok futtatásának valódi változása miatt.
Kulcs elvitelek
- ✓A 16 GB-os rendszer-RAM 41,42 százalékos visszafoglalta az első helyet, ami 3,60 pontos növekedés szeptemberhez képest
- ✓A 32 GB RAM 5,16 ponttal 37,06 százalékra csökkent, miután rövid ideig vezette az előző hónapot
- ✓Az RTX 3060 ismét a leggyakoribb GPU a Steamen 3,62 százalékkal, megelőzve az RTX 5070-et
- ✓A felmérés nyelvi arányának nagy változása, az egyszerűsített kínai lefelé és az angol felfelé, azt sugallja, hogy a válaszadók száma megváltozott, nem pedig a tényleges hardver.
- ✓A Windows 11 részesedése 72,51 százalékra nőtt, a Valve saját Steam Frame headsetje pedig 4,13 százalékra nőtt a VR-felhasználók körében
A havi Steam Hardverfelmérés a Steam aktív felhasználóinak egy szeletét kérdezi meg rendszerspecifikációikról, operációs rendszerükről és képernyőbeállításukról. Önkéntes és névtelen, ezért a PC-s játékpopuláció hasznos durva pillanatképe, nem pedig egy pontos összeírás. Az októberi eredmények nyilvánvalóvá teszik ezt a figyelmeztetést, mert számos olyan szám, amely jelentősen elmozdult szeptemberben, mostanra egyenesen visszafordult.
Amit a Steam Hardverfelmérés elárul a RAM-ról és a GPU-król
A főcím változás a rendszermemória. Szeptemberben a 32 GB RAM először haladta meg a 16 GB-ot, így a 32 GB RAM rövid időre megelőzte a 16 GB-ot, mint a Steam leggyakoribb konfigurációja, és valódi mérföldkőnek tűnt. Október ennek a fejlődésnek a nagy részét megsemmisítette. A 16 GB-os szint 3,60 ponttal 41,42 százalékra ugrott, míg a 32 GB 5,16 ponttal 37,06 százalékra csökkent.
A grafikus kártyák hasonló történetet meséltek el. Az RTX 3060, az NVIDIA előző generációjának pénztárcabarát kártyája, ismét az egyetlen leggyakoribb GPU az összes vizsgált platformon, 3,62 százalékkal. Ezt a pozíciót hosszú ideig tartotta szeptember előtt, amikor az újabb RTX 5070 rövid időre átvette az irányítást. Az RTX 5070 mostanra 5,86 százalékról 3,56 százalékra esett vissza, közvetlenül a régebbi kártya mögött.
| Metrikus | 2026. szeptember | 2026. október |
|---|---|---|
| 16 GB rendszer RAM | 37,82% | 41,42% |
| 32 GB rendszer RAM | 42,22% | 37,06% |
| RTX 3060 megosztás | Nem vezet | 3,62% |
| RTX 5070 megosztás | 5,86% | 3,56% |
Miért lendültek olyan nagyot a számok egy hónap alatt?
A legbeszédesebb nyom a felmérés nyelvi adataiban rejlik. Az egyszerűsített kínai válaszok 9,41 ponttal 21,98 százalékra csökkentek, míg az angol válaszok 4,84 ponttal 39,04 százalékra emelkedtek. Ez egy hatalmas változás egyetlen hónapra nézve, és inkább a felmérésre válaszolók változására utal, semmint az emberek hardverének változására.
Mivel a részvétel önkéntes, a válaszadók különböző keveréke, esetleg regionális promóciókhoz, ügyfélkérésekhez vagy a játékkiadások körüli időzítéshez kötve, szinte minden kategóriát egyszerre áthelyezhet anélkül, hogy egyetlen személy sem frissítené vagy csökkentené a számítógépét. A Valve soha nem magyarázta el teljesen, hogyan választják ki a válaszadókat egy adott hónapban, így a külső megfigyelők a tealeveleket olvassák. Ez megmagyarázná, hogy a RAM, a GPU-megosztás és a nyelv miért költözött össze, majd a következő hónapban többnyire megfordult.
Mindez nem jelenti azt, hogy az adatok értéktelenek. Még mindig a Steam-felhasználók millióinak valós mintáját tükrözi. Ez egyszerűen azt jelenti, hogy egyetlen hónap eredményét, különösen egy olyan szokatlant, mint a szeptemberi, óvatosan kell kezelni mindaddig, amíg a tendencia két vagy három egymást követő felmérésben nem érvényesül.
Egyéb figyelemre méltó elmozdulások az októberi adatokban
Az operációs rendszerek egyre egyenletesebb irányba haladtak. A Windows 11 1,17 ponttal 72,51 százalékra kúszott fel, folytatva lassú menetelését a Steam teljes dominancia felé. A Linux is növekedett, 0,90 ponttal 3,95 százalékra, ami egy kicsi, de állandó növekedés, amelyet a Linux-játékok hívei örömmel fogadnak.
A kijelző felbontása egy kiszámíthatatlanabb történetet mesélt el, amely összhangban van a minta-összetétel elméletével. Az 1440p aránya 5,22 ponttal 21,82 százalékra esett, míg az 1080p 50,23 százalékon tartotta a domináns felbontást a Steam felhasználók körében. A CPU-oldalon az Intel 0,89 ponttal erősödött Windowson, és elérte az 53,48 százalékot, ami tovább haladja az AMD 46,51 százalékát.

A virtuális valóság számai voltak az egyetlen terület, ahol egyértelműen pozitív, nem megforduló tendencia mutatkozott. A Valve saját Steam Frame fejhallgatója, amely csak szeptemberben jelent meg, 3,72 pontos növekedéssel 4,13 százalékra növelte részesedését a vizsgált VR fejhallgatók között. A Meta’s Quest 3 továbbra is kényelmesen vezeti ezt a kategóriát, 27,27 százalékkal. Érdemes megjegyezni, hogy a fülhallgató-tulajdonosok a teljes felmérés mindössze 1,75 százalékát teszik ki, tehát még egy erős kinézetű kilengés is kis számú válaszadót jelent.
Mit jelent ez a PC-játékosok és a hardvergyártók számára?
Bárki, aki játékra szánt PC-t épít vagy frissít, a gyakorlatban az, hogy a legtöbb Steam-felhasználó reális alapértéke a 16 GB RAM marad, még akkor is, ha az igényesebb játékok 32 GB-ot javasolnak a fejlesztőknek. Az ajánlott specifikációk és a ténylegesen telepített hardver közötti különbség részben annak köszönhető, hogy az üzletek miért követték szorosan a 32 GB RAM-mal kapcsolatos beszélgetést, és a véleményezők miért jelölik meg egyre gyakrabban, hogy a RAM-kapacitás miért számít még mindig többet, mint egy játék laptopon.
Grafikai oldalon az RTX 3060 megjelenése után évekkel folytatódó népszerűsége emlékeztet arra, hogy a pénztárcabarát GPU-k mennyi ideig maradnak szolgálatban valódi játékberendezésekben, még jóval azután, hogy a zászlóshajó kártyák megragadták a címlapokat. Az NVIDIA, az AMD és az Intel figyelmesen figyeli ezeket a számokat az illesztőprogram-támogatás és a minimális specifikációs célok tervezése során, ezért az AMD legutóbbi, a Steam elindítását célzó illesztőprogram-összeomlások miatt fontos a régebbi hardverek ilyen nagy telepített bázisa számára. Mindeközben a legújabb szilíciumra törekvő építők láthatják ezt a tendenciát az előre beépített játék PC-kben, amelyek a jelenlegi generációs GPU-kat magas RAM-számmal párosítják, még akkor is, ha ezek a Steam teljes populációjának kisebb része marad.
A Valve várhatóan a következő hetekben publikálja a novemberi felmérést, és ez az eredmény többet fog számítani, mint az októberi. Ha a 16 GB és az RTX 3060 ismét megtartja vezető helyét, az megerősíti, hogy szeptember volt az igazi kiugró. Ha a számok a 32 GB-os és újabb GPU-k felé ingadoznak, az azt sugallja, hogy a piac valóban átalakulóban van, és a Steam Hardware Survey mintája egyszerűen zajosabb a szokásosnál.
Gyakran ismételt kérdések
Mi az a Steam hardverfelmérés?
Ez egy havi, önkéntes felmérés, amelyet a Valve futtat, és amely névtelen rendszerspecifikációkat gyűjt össze Steam-felhasználók mintájából, többek között a RAM-ról, a GPU-ról, a CPU-ról, az operációs rendszerről és a kijelző felbontásáról.
Miért előzte meg rövid időre a 32 GB RAM a 16 GB-ot szeptemberben?
A Valve nem adott hivatalos magyarázatot, de az októberi meredek fordulat, valamint a felmérés nyelvi arányának jelentős eltolódása azt sugallja, hogy a válaszadók eltérő keveréke válaszolt szeptemberben, nem pedig a RAM-frissítések valódi kiugrása.
Az RTX 3060 továbbra is jó grafikus kártya 2026-ban?
Továbbra is képes 1080p-s játékra, ami a felmérés szerint még mindig a Steam-felhasználók felét teszi ki, annak ellenére, hogy az újabb kártyák, mint az RTX 5070, lényegesen nagyobb teljesítményt kínálnak az igényes címekhez.
Mennyire pontos a Steam hardverfelmérés?
Hasznos általános mutatója a trendeknek egy nagyon nagy felhasználói bázison, de mivel a részvétel önkéntes, és a válaszadók köre hónapról hónapra változhat, az egyhavi ingadozásokat durva jelzésként kell kezelni, nem pedig pontos mérésként.